Yükleniyor...
Alt Kategoriler

Cilt Toniği Nedir? 

Sağlıklı ışıl ışıl bir cilde sahip olurken “Cilt toniği nedir?” veya ne işe yarar sorularının cevaplarını  bilmek en doğru seçimlere giderken oldukça önemli olacaktır. Her cilt birbirinden farklı özelliklere  sahiptir. Bu farklılıklar elbette farklı cilt bakım ihtiyaçlarını da beraberinde getirecektir. Ayrıca cilt yıl içerisinde ve yaşam döngüsünde stabil kalmayan sürekli değişiklikler yaşayan bir yapıya sahiptir. Bunun en büyük nedeni ise çevresel faktörler ve biyolojik faktörlerdir. Örneğin gün içerisindeki ani ruh hali değişimleri cildin sebum salgılamasına sebebiyet verebilmektedir. Diğer yandan hastalık  dönemlerinde, hava kirliliğinin arttığı günlerde cilt yapısını korumak için sebum salgılamaya  başlayacaktır. Fakat cilt üzerinde bulunan ölü derilerin cildin doğal yapısında bulunan kıl köklerinde  farklı cilt kaygılarına sebep olabilmektedir. Buna ek olarak cildin aydınlık, parlak ve doğal görünümü  koruma süreçlerinde güneş faktörünün de atlanılmaması gerekmektedir. Bu nedenle cilt bakımı  bütünsel bir süreçtir. İlk aşamadan son aşamaya her adım özenle gerçekleştirildiğinde cilt bunun  karşılığını mutlaka verecek size ise keyfini sürmek kalacaktır! 

Skin Atelier tüm cilt bakım süreçlerinde sizlerle! 

Cilt Toniği Ne İşe Yarar? 

Cilt bakımı aşamalarında sıklıkla atlanılan cilt toniği sanılanın aksine bakım süreçlerinde rolü oldukça  büyüktür. Cilt temizliği en doğru şekilde yapıldıktan sonra kalan kiri, ölü derileri ve diğer toksinleri  uzaklaştıracak, cildi derinlemesine arındırarak, antiseptik özelliği ile cildi temizleyecek ve sonraki  aşamalara hazırlayacak olan adım toniklerdir. Yüz toniği kullanımı cildin ferahlaması, cilt  gözeneklerinin arınması, sıkılaşması cildin nemlenmesi noktasında önemli bir aşamayı  oluşturmaktadır. Hiçbir cilt bakım ürünü tek başına yeterli olmadığı gibi aşamaların atlanılması ve  özenli yapılmaması da cilt kaygıları üzerinde etkili sonuçlar ortaya koyamayabilir. Bu nedenle her  aşamada özenli ve cilt tipine uygun hareket etmek kalıcı ve doğal sonuçları beraberinde getirecektir.  En iyi tonik seçimlerinde mutlaka cilt tipine dikkat edilmelidir. Tüm ciltler birbirinden farklıdır. Cilt  eğer karma, yağlı veya akneye meyilli bir cilt ise tercih edilecek içerikler bu yapıya sahip ciltlere  uygun olmalıdır. Normal veya kuru ciltler için ise yine aynı şekilde farklı olarak bu cilt tiplerine uygun  içeriklerde yüz temizleme toniği tercih edilmelidir. 

Cilt Toniği Faydaları 

Hangi aşamada cilt toniği kullanılır? diye sorulacak olursa; ilk temizleme tamamlandıktan sonra  diyebiliriz. Cildi ilk temizleme aşamasından sonra yüz için tonik kullanımı ile; derinlemesine  arındırma, yenileme ve kalan ölü deriyi laktik asiti ve toksinleri uzaklaştırma işlemini tonikler sağlar.  Bu aşamada tonikler içeriklerine göre cilt gözeneklerini sıkılaştırma, cildi nemlendirme, yatıştırma,  yumuşatma ve yenileme noktasında pek çok faydası bulunmaktadır. Ayrıca cildin sonraki aşamalarda  beslenmesini kolaylaştırır. Temizlenmiş ve arınmış gözeneklere uygulanan serumlar, nemlendirici  kremler bu noktada çok daha iyi bir emilim sağlayarak cildin ihtiyacı olanı verecektir. Böylece bakım  süreci oldukça sağlıklı ve doğru bir şekilde tamamlanacaktır. Bu noktada mutlaka tonik işlemlerinden  sonra cilt nemlendirilmelidir. 

Skin Atelier ile cildini ihtiyacı olan besinlerle, formüller besle! 

Cilt Toniği Önerileri 

Cilt bakım aşamalarından biri olan tonik seçimi oldukça önemlidir. Cilt tiplerine uygun olarak  yapılacak seçim cildi daha doğal, canlı ve sıkı bir görünüme kavuşturacaktır. Bu noktada dikkat  edilmesi gereken ise seçmiş olduğunuz toniğin içeriğidir. Cilt kaygınıza cevap verebilen tonikler en iyi  seçimleri oluşturacaktır. Bu noktada karma ciltler için tonik veya yağlı ciltler için tonik önerilerini 

aslında salisilik asit tonik yani salisilik asit içeren tonikler oluşturmaktadır. Bu noktada ciltteki sebumu  dengeleyen, kalan kir ve yağı uzaklaştıran; gözenek sıkılaştırıcı tonik harika bir seçim olacaktır! Kuru  ciltler için tonik veya hassas ciltler için tonik seçimlerinde ise nemlendirici tonik özelliğine sahip  bileşenler en doğru seçimlerdir. Hyaluranik asit bu bileşenler arasında en güçlüsü! Skin Atelier cilt tiplerine uygun olarak Oil Control Toner ve Hydrating toner ile sizlerle!

Yükleniyor...