Akne-Sivilce Neden Oluşur? 

Akne-Sivilce Neden Oluşur? 
Akne-sivilce oldukça yaygın cilt kaygılarından olup “Akne-Sivilce Neden Oluşur?” sorusunu da  beraberinde getirerek çözümler aranmaktadır. Vücudumuzun çeşitli noktalarında oluşumları  gözlenebilir, örneğin, yüz, omuzlar, sırt ve kollar yaygın olan bölgeler arasında yer alır. Bu cilt  kaygıları kıl köklerinin yağ hücreleri ve ölü deri hücreleri ile tıkanmasından kaynaklanarak ortaya  çıkan cilt sorunlarından biridir.

Akne-sivilce oldukça yaygın cilt kaygılarından olup “Akne-Sivilce Neden Oluşur?” sorusunu da  beraberinde getirerek çözümler aranmaktadır. Vücudumuzun çeşitli noktalarında oluşumları  gözlenebilir, örneğin, yüz, omuzlar, sırt ve kollar yaygın olan bölgeler arasında yer alır. Bu cilt  kaygıları kıl köklerinin yağ hücreleri ve ölü deri hücreleri ile tıkanmasından kaynaklanarak ortaya  çıkan cilt sorunlarından biridir. Kimi zaman cilt hassasiyetinde artışlara bağlı olarak artan bu kaygılar  günlük yaşantıya da olumsuz etkileri oldukça fazladır. Bu olumsuzluklar ayrıca ruh hallerine  yansıyarak stres yaratabilmektedir. Bu nedenle tüm cilt kaygıları ilerleyen dönemlerde başka  kaygıları ve etkileri beraberinde getirmeden önlemler alınmalıdır. Bu şekilde sağlıklı ve canlı cilt  görünümü korunacaktır. Peki Akne-Sivilce Neden Oluşur?

Cildin kıl köklerinde bağlı bulunan yağ hücreleri cilde ihtiyacı olan doğal yağı (sebumu) sağlar. Ciltte  farklı sebeplere bağlı olarak bu doğal yağ dengesinde artışlar görülerek gözeneklerden fazla sebum salgılamaktadır. Sebum yine ciltte bulunan bakteriler, ölü deri hücreleri ile bir araya geldiğinde ise  gözeneklerde tıkanma yaparak sivilce ve türevlerini oluşturmaktadır. 

Skin Atelier akne oluşumuna bağlı cilt kaygılarına dair uzman bilgisini sizlerle paylaşmakta! 

Sivilce Türleri Nelerdir? 

Cilt yüzeyinde çevresel veya biyolojik faktörlere bağlı olarak oluşan kimi zaman günlük yaşamı dahi  etkileyen cilt kaygıları vardır. Bunlar arasında kimi zaman ağrılı kimi zaman daha hafif düzeylerde  oluşan cilt kaygıları vardır. Akne türleri bu noktada yapıları itibariyle birbirinden farklı olarak  karşımıza çıkmaktadır. 

  • Kapalı ve Açık Komedonlar 
  • Papül/ Püstül Sivilce 
  • Nodüler ve Kistik Akneler 
  • Yetişkinlik Dönemi  
  • Ergenlik Dönemi Sivilceleri 

Bunların dışında hormonal düzensizliklerin oldukça fazla olduğu dönemlerde, biyolojik faktörlere  bağlı olarak örneğin; kullanılan ilaçlar veya birtakım hastalıklar da cilt yüzeyinde bu kaygılara sebep  olabilmektedir. Bu nedenle akneli cilt bakımı veya akneye meyilli cilt bakımı noktasında mutlaka  özenli olunmalı ayrıca bir rutin haline getirerek kaygılar üzerinde hızlı olmayan uzun vadede kalıcı  sonuçlar almak hedeflenmelidir. 

Skin Atelier ile cildini sağlıkla dengele! 

Sivilce Oluşumunu Artıran Faktörler

Cildin bu kaygıları oluşturmasında veya artırmasında pek çok neden olabilmektedir. Bu nedenler  çevresel veya biyolojik olarak sınıflanmaktadır. Biyolojik faktörler kimi zaman hastalıklara bağlı  olabilirken kimi zaman hormonal düzensizlikler bağlı olan dönemleri oluşturmaktadır. Bunların  dışında çevresel faktörler cilt kaygılarında oldukça önemli bir temel neden olmaktadır. Çevresel  faktörler arasında cildin dengesini bozan nedenler; hava kirliliği, yanlış bakım ürünleri, cilde düzenli  bakım yapılmaması, makyaj temizliğine dikkat edilmemesi gibi. Bu nedenleri tanımak kaygıların  önüne geçecektir.  

Akneli Cilt Bakımı

Cilt kaygılarının önüne geçmek için düzenli cilt bakım uygulamaları ve ev devam ürünleri  kullanılmalıdır. Bu noktada cildi tanımak doğru ürünler ve en iyi uygulamalar için ilk adım olmaktadır.  Aksi halde başka cilt kaygılarına yol açılabilir. Yağlı cilt bakımı sağlanırken mutlaka sebum dengeleyici  içerikler tercih edilmesi ile beraber salisilik asit, çay ağacı yağı gibi içerikler de cildin gerek  sıkılaşmasına gerek sebumu dengelemeye yardımcı olacaktır. Bu içeriklere ek olarak hyalüronik asit ise akne kremi içeriğinde bulunarak cildi yağlandırmadan sağlıkla ihtiyacı olan nemi sunar. Yağlı cilt nemlendirici ürünü veya yağlı cilt için krem mutlaka kullanılmalıdır. Her ne kadar sebum yağlı bir etki  yaratsa da cildin temizlenerek en etkili içeriklerle beslenmesi gerekir. Bunlara ek olarak sivilce izleri,  akne izleri ile mücadele edebilecek akneli-yağlı ciltler için serum kullanımı da cilt bakımını bir bütün  olarak olumlu yönde etkileyecektir. 

Skin Atelier tüm cilt tiplerine uygun olacak şekilde, cildin ihtiyacı olan besin kaynağını sizlere  sunmaktadır!

Yükleniyor...