Foto Yaşlanma Nedir?

Foto Yaşlanma Nedir?
Son yıllarda uzmanların özellikle vurguladığı ve dikkat çektiği bir konu olan “Foto yaşlanma nedir?” konusu ismi ile de ayrıca dikkat çekmektedir. Uzmanların bu konuya bu şekilde isim vermesinin nedeni ise konunun ciddiyetini vurgularken aynı zamanda yeterli dikkati de çekmek olmaktadır. Bu nedenle bu konuyu yakından tanımak, detaylıca bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

Son yıllarda uzmanların özellikle vurguladığı ve dikkat çektiği bir konu olan “Foto yaşlanma nedir?” konusu ismi ile de ayrıca dikkat çekmektedir. Uzmanların bu konuya bu şekilde isim vermesinin nedeni ise konunun ciddiyetini vurgularken aynı zamanda yeterli dikkati de çekmek olmaktadır. Bu nedenle bu konuyu yakından tanımak, detaylıca bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Cildin çevresel faktörler tarafından aldığı, alabileceği hasarlara vurgu yapan bu konunun ana öznesi güneş olmaktadır. Havaların ısındığı dönemlerde etkisini çok daha fazla gösteren güneş baharı, mutluluğu, güzel enerjileri beraberinde getiriyor ancak cildimize doğrudan vurduğunda pek de iyi gelmiyor. Bunun nedeni değişen dünya yapısı ile beraber güneş ışınlarının bir filtreden geçmeksizin UV-A ve UV-B ışınları ve radyasyonu ile doğrudan cilde temas etmesinden kaynaklanmaktadır.

Güneş mutlaka insanlar için pek çok vitamini taşımakla beraber diğer yandan güneşten yeterli fayda sağlanırken birtakım önlemler alınmazsa bu durum karşısında cildin ve vücudun pek çok tepkisi olacaktır. Bu tepkiler veya sonuçlar yıllar içerisinde doğal yaşamla beraber alınan yaşlara da bağlı olarak ve zararlı güneş ışınlarının da etkisiyle daha kısa sürede kalıcı hasarlar olmaktadır. Sıklıkla güneşe maruz kalan henüz oldukça genç olan bir cildin güneşin zararlı etkilerine karşı yapısı bozularak erken yaşlanma belirtileri taşıma olasılığı oldukça yükselmektedir.

Skin Atelier ile cildine iyi bak!

Foto Yaşlanma Nasıldır?

Uzmanlar; çevresel faktörlerin cildin erken yaşlanmasında, cilt lekelerinde %80 oranında etkiye sahip olduğunu belirtmektedir. %80’lik bir oran oldukça ciddi bir değeri ortaya koymaktadır. Bu oran içerisindeki en büyük tehdit ise güneştir. Bu nedenle her türlü çevresel faktöre karşı önlemler almak sağlıklı cilt yapısını korumak için oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bu noktada foto yaşlanma bir diğer adıyla photoaging bilgisine sahip olmak ne tür önlemler alınabileceğini de ortaya koyacaktır. Bu noktada kelimenin tam anlamıyla güneşten gelen zararlı ışınların cilt üzerinde yarattığı hasarı açıklamaktadır. Güneş ışınlarına karşı önlem alınmaması, cilt bakımının ve rutinin dışına çıkılması oldukça ciddi sonuçlara sebebiyet verecektir. Ayrıca güneşle beraber, yetersiz beslenme ve su tüketimine ek olarak sigara tüketimi de cilt kaygılarını daha da artırmaktadır.

Foto yaşlanma etkileri nedir?

Güneşten gelen UV-A ve UV-B ışınlarına herhangi bir koruma önlemi almaksızın yıllarca maruz kalmak erken yaş almaya sebep olmaktadır. Foto yaşlanma etkileri arasında yer alan erken yaşlanma belirtileri yani kırışıklıklar veya ince çizgiler; güneş lekeleri beraberinde cilde yerleşen cilt lekeleri ile cilt olduğundan olgun görünebilmektedir. Cilt bilindiği üzere 3 katmandan oluşmaktadır. Epidermis, demis ver deri altı tabakası ile bir bütün olan cildin tam olarak dermis katmanında bulunan cildi sıkı, canlı ve genç gösteren kolajen ve elastin gibi proteinlerin yapısını foto yaşlanma yani güneşin zararlı ışınları bozmaktadır. Daha sonra bu önemli proteinleri kaybeden cilt birçok tepkimeye girmektedir. İnce çizgiler, cilt lekeleri gibi. Bu etkilerin önüne geçmek ise önlemler alarak yapılacaktır.

Güneş Lekeleri

Yukarı bahsettiğimiz gibi güneş lekesi veya ciltte oluşan lekeler güneş kaynaklı olup cilt hasarının habercisi olabilmektedir. Bu nedenle cildi en doğru şekilde beslemek cilt lekesi oluşumunun veya ince çizgiler ve bütünsel bir cilt hasarının önüne geçecektir. Güneş, hava kirliliği veya diğer çevresel faktörlere karşı alınacak önlemler ile bu hasarların önüne geçilebilir. Düzenli kullanım sağlanacak mineral bazlı güneş kremi veya güneş koruyucu kremler cildi zararlı radyasyonlara karşı korurlar. Bu ürünler yoğun güneşe maruz kalınacak günlerde sık sık tazelenmelidir. Ayrıca vücut için de aynı şekilde önlemler alınarak vücutta kahverengi lekeler gözlenmesinin önüne geçilebilir.

Güneş Kremi

Foto yaşlanmanın vereceği hasarın önüne geçerken cilt bakım rutininde eksik edilmeyecek ürünlerdir. Bunlara ek olarak cilt leke kremi kullanılmakla beraber c vitamini serumu ile cildi sağlıkla beslemek ve bu hasarların önüne geçmek mümkün olacaktır. Ancak cilt bakımı bütünsel bir süreçtir. Rutin gerektirir. Ancak bu şekilde kalıcı ve etkili sonuçlar alınabilir.

Cildinin ihtiyacı olabilecek tüm ürünler Skin Atelier’de!

Yükleniyor...