Kolajen nedir?

Kolajen nedir?
Vücudumuzun en önemli proteinlerinden birisi olan kolajen, son yıllarda oldukça merak edilen,  araştırılan bir konu olmakla beraber “Kolajen nedir?” sorusu da sıklıkla sorulanlar arasında yer  almaktadır. Vücut ve cilt sağlığı bütünlüğünün korunması için birtakım temel moleküllere, proteinlere  hücreler ihtiyaç duymaktadır.

Vücudumuzun en önemli proteinlerinden birisi olan kolajen, son yıllarda oldukça merak edilen,  araştırılan bir konu olmakla beraber “Kolajen nedir?” sorusu da sıklıkla sorulanlar arasında yer  almaktadır. Vücut ve cilt sağlığı bütünlüğünün korunması için birtakım temel moleküllere, proteinlere  hücreler ihtiyaç duymaktadır. Ancak vücut yaşı ilerledikçe bu temel yapı taşlarında eksilmeler  dolayısıyla kimi zaman yaş almaya bağlı kimi zaman farklı çevresel ve biyolojik faktörlere bağlı olarak  bu değerlerde azalmalar söz konusu olmaktadır. Özellikle vücut ve cilt için bu denli önemli olan bir  protein yapısının ortalama 25 yaş ile beraber vücut ve cilt depolarında azalımlar söz konusu  olabilmektedir. Elbette bu noktada kimi zaman takviye edici gıdalar, vitaminler devreye girerken öte  yandan cildi dışarıdan da beslemek gerekebilmektedir.  

Skin Atelier özel formülleri ile cildini sağlıkla besle! 

Kolajen ne işe yarar? 

Collagen ingilizce kelimesinin kökeni Fransızcadan olup dilimize oradan geçmiştir. Fransızcadan  dilimize yerleşen bu kelime bazen kollajen şeklinde kullanılsa da kolajen olarak Türkçeye  kazandırılmıştır. Dilimize yerleşmesi ile hakkında sıklıkla sorular sorulan, cilde faydaları, ne işe  yaradığı ayrı ayrı merak edilen bir konu haline de dönüşmüştür. En genel açıklaması ile: sağlıklı  eklemler, elastik ve yumuşacık cilt yapısı, kaslar, kalp ve kan damarlarının sağlamlığı noktasında  önemli ve destekleyici bir proteindir. Oldukça fazla şekilde tipleri bulunmaktadır. Bunun nedeni farklı  moleküler ile birleşmesi, bağlanmasıdır. Kanda, kaslarda, kemiklerde bulunan bu proteinin yaşın  ilerlemesine ve diğer etkenlere bağlı olarak parçalanması durumları oluşmakla beraber tekrar  oluşumu da güçleşmektedir.  

Proteinin gerek vücut için gerek cilt için oluşturduğu faydaların fazla olması genel sağlık durumu için  oldukça önemli bir yapı taşı haline döndürmektedir. Bu nedenle pek çok ilaç firması bu proteini ek  gıda haline çevirerek üretimini ve satışını sağlamaktadır. Bu noktada dikkatli ve doğru bir alışveriş  yapmak oldukça önemli olacaktır. Cilt ve vücut için ayrı tiplerin kullanılması gerekmektedir. Blog  yazımızda cilt için faydalarına odaklanılmıştır. Bu doğrultuda kolajen tip 1 2 3 şeklinde devam  ederken öncelik olarak cilt için odaklanılacak olan kolajen tip 1 ve 3 olacaktır.

Kolajen Faydaları 

Proteinin yapısı ve faydaları itibariyle farklı tiplerde olmasına rağmen vücudun kendi kendine halen  üretiyor olması bütünsel bir sağlıklı olma durumunu oluşturmaktadır. Ancak elde olan veya olmayan  sebeplerle bu faydalar azalabilirken vücut ve cilt de buna göre bir reaksiyon vermektedir. Doğal  sürecin getirdiği yaş almanın dışında; yetersiz beslenme ve su tüketimi, güneş altında uzun vakitler  geçirilmesi, hareketsiz yaşam, stres ve hava kirliliği gibi pek çok çevresel ve biyolojik faktörler azalıma  sebep olmaktadır. Bu noktada vücut için sağlıklı beslenme, egzersiz, yeterli güneş alımı gibi yaşam  düzeninde yapılacak değişiklikler ile olumlu etkileri beraberinde en iyi kolajen üretimini getirecektir.  Diğer yandan takviye edici ürünler ve cildi dışarıdan besleyerek kolajen proteini ve elastin sentezini  teşvik edecek bakım ürünleri ile bütünsel bir süreç yönetimi sağlanabilmektedir.

Kolajenin Cilde Faydaları

Cilt için kolajen tipleri arasında sorulan ilk soru; “Kolajen tip 1 nedir?” olmaktadır. Tip 1 kolajen cilt  için kullanılan tiplerden biridir. Genellikle cilt için tip 1 ve tip 3 kolajen kullanımı sağlanmaktadır.  İçerikleri ve cilt üzerindeki etkileri ise:

  •  Cildin elastikiyeti artırarak, cildin doğal nem dengesini korur. 
  •  Erken yaş almaya bağlı kırışıklıkları önler ve cildin daha gergin ve daha genç görünmesini sağlar. 
  •  Tüm kas dokularını, kemikleri, diş sağlığını sağlar ve korur. 
  •  Cilt hasarlarının daha hızlı onarılmasını destekler. 
  •  Saçlar ve tırnaklarda oldukça olumlu bir etki gösterir. 
  •  Dokuları bir arada tutar. 

Bu proteinin takviye alımında genellikle tip 1 balık kolajeni yani özünü balıktan sağlaması tercih  etmek emilimi hızlandıracaktır. Kolajen kullananlar ayrıca cildi dışarıdan da besleyebilir. Cilt Tipine uygun cilt bakımı rutini ile cildini koru.

Skin Atelier ürünleri ile cildinin kolajen ve elastin sentezini sağlıkla destekle! 

Skin Atelier C Serum; cildin sağlıkla barındırdığı veya takviye alınarak sağlanan bu proteini cilde  dışarıdan uygulanan C Serum ile destekle! İçeriğinde bulunan Stay-C ® 50 ile cildi dışarıdan  destekleyerek koljen üretimini teşvik ederken cilt sıkılığını da artırır!  

Skin Atelier Stop Aging Cream; X50 ® Antiaging içeriği ve hyalüronik asit bileşeni ile nemsizliği,  yaşlanma belirtilerini dışarıdan onarım sağlarken aynı zaman koljen ve elastin üretimini teşvik eder!

Skin Atelier Stop Aging Serum; X50 ® Antiaging, Argireline®Peptide ile nemsizlik, erken yaş alma veya kırışıklık kaygısı yaşayan ciltler için oluşturulmuş özel formüle sahip nemlendirici krem ürünüdür. Kas  hareketlerini yavaşlatarak cildi rahatlatır, kolajen ve elastin üretimini destekler!

Skin Atelier Hyal Serum; hyaluronik asit kolajen üretiminde oldukça önemli bir yapı taşı olup, Hyal  3.6kDa formülü ile cildin nem rezervlerini optize ederek, cildi dışarıdan besleyen eşsiz bir formüldür!

Yükleniyor...